Ruś Mała – wieś mazurska w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Ostróda. Wchodzi w skład sołectwa Międzylesie. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.
Ruś Mała jest to wieś letniskowa, agroturystyczna, w pobliżu Rezerwatu Sosny Taborskiej, leży nad rzeką Szelążnicą, bezpośrednio nad Jeziorem Pauzeńskim, w pobliżu jezioro Szeląg Wielki i Jezioro Perskie oraz kanał ostródzki, wraz ze śluzą Ruś Mała. Najwyższa wysokość 119,2 m n.p.m. najniższa 100,7 m n.p.m. Na terenie wsi działa ośrodek wczasowy (nad Jeziorem Pauzeńskim). Dominuje przemysł drzewny.
Na terenie wsi znajduje się szkółka leśna Mała Ruś, zajmująca się przede wszystkim hodowlą sosen taborskich. Przez miejscowość przebiega szlak turystyki pieszej. Organizowane są spływy kajakowe, rajdy motorowe, a od 2008 r. Ogólnopolskie Zawody w Długodystansowych Rajdach Konnych (trasy od 34 do 120 km), dzięki działalności na terenie miejscowości stadniny konnej (ok. 10 hektarów), gdzie prowadzone są nauki jazdy konnej oraz hipoterapia.
Do zabytków należy XIX wieczny cmentarz poniemiecki.

Ruś Mała w obiektywie....